Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ma pot angaja ca student fara diploma de licenta in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ma pot angaja ca student fara diploma de licenta in domeniul farmaceutic?

Buna ziua,
Problema care ma framanta este urmatoarea : cum m-as putea angaja intr-o farmacie daca am absolvit facultatea de farmacie dar nu am intrat in licenta la timp (in septembrie)???Dar voi putea intra in licenta in februarie deoarece am reusit sa imi iau toate examenele.Mentionez ca am terminat facultatea de farmacie si doresc sa lucrez de pe acum in farmacie, dar nimeni nu stie sa imi spuna ce acte as avea nevoie mai exact pentru angajare.Doresc un raspuns argumentat (legi), daca cineva ma poate ajuta, va rog sa imi raspundeti.
Multumesc!!

Va puteti incadra la inceput ca si Asistent farmacist .

Actele necsare pentru angajare, in lipsa unui text de lege adecvat, sunt stabilite de catre angajator.

In principiu, sunt necesare pentru angajare:
- copie B.I/ C.I.
- copie act de studii
- copie certificat casatorie / hotarare de divort
- copie certificat nastere/ copie certificate nastere copii
- declaratie cu persoanele aflate in intretinere, pentru calculul deducerii personale
- certificat medical, care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei munci.
- pentru unele posturi este necesar si cazierl judiciar ..

Vedeti si
www.avocatnet.ro/content/art...

Multumesc pentru raspuns ! Voi incerca sa inteleg si eu ce scrie in legile de mai sus.
Multumesc Freelis pentru ajutor,dar am aflat ca nu ma poate angaja ca si asistent farmacist, ca sa fiu asistent farmacist am nevoie de o diploma de asistent farmacist si sa fiu inscris in colegiul farmacistilor, deci nu e bine !!! Multa lume spune ca ma pot angaja ca si asistent farmacist dar colegiul farmacistilor spune altceva !!
Pe ce alt post m-as putea incadra pana imi iau licenta?si in baza caror acte ?
321302 - Laborant farmacie
Nivelul de instruire: 3 (studii medii sau postliceale)

Functia de asistent farmacist, cod COR 321301, face parte din grupa majora 3, asa incat persoana candidata la angajare pe aceasta pozitie trebuie sa fi absolvit studii medii sau postilceale.
Cornel Vasile, Consilier juridic